Garbów – Cukrownia, dn. 21 lutego 2020
W związku z dekretem Ks. Arcybiskupa Stanisława Budzika o III Synodzie Archidiecezji Lubelskiej z Parafii Macierzyństwa NMP. w Garbowa Cukrowni zostali powołani na członków Parafialnego Zespołu Synodalnego.
- Ks. Marian Szuba – Przewodniczący
- Bogusława Szopa – Wice Przewodnicząca
- Iwona Żuchowska – Sekretarz
- Hanna Majewska
- Sałecka Katarzyna
- Urszula Matejczuk
- Pasternak Agnieszka
- Teresa Rodzik
- Zarzeka Marcin
- Jerzy Krzyżanowski
- Stanisław Szopa
III Synod
Podczas tegorocznej wizyty duszpasterskiej księża zostawili w każdym domu ulotkę zawierającą podstawowe informacje o III Synodzie Archidiecezji Lubelskiej, którego hasłem są słowa „Kościół – dom i szkoła komunii”. Nawiązują one do apelu, jaki św. Jan Paweł II skierował do Kościoła na progu trzeciego tysiąclecia chrześcijańskiej wiary.
Dwieście osób zdecyduje o przyszłości lokalnego kościoła.
Abp Stanisław Budzik zarządził wybory członków III Synodu Archidiecezji Lubelskiej.
Liturgiczna inauguracja obrad synodalnych odbędzie się w atmosferze radości związanej ze zbliżającą się beatyfikacją czcigodnego sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Mamy szczególne prawo i obowiązek sięgać do jego myśli, bo był z nami blisko związany, przebywając na Lubelszczyźnie w kilku etapach przez prawe dziewięć lat.
W naszej parafii utworzony został zespół synodalny, który za pośrednictwem zespołu dekanalnego przekazywać będzie swoje opinie na przedstawione tematy do sekretariatu Synodu. Tym samym kilka tysięcy wiernych, w zdecydowanej większości ludzi świeckich, włączy się do prac i dyskusji synodalnych.
Włączenie się w prace Synodu będzie wyrazem miłości do Kościoła w obecnych czasach, w których tak trudno o kulturę dialogu. Tymczasem lepiej jest zapalić choćby małe światło, niż stale narzekać na ciemności. Owoce Synodu w dużej mierze zależą od rzetelnej pracy zespołów na poziomie parafii i dekanatów.
Członkowie Synodu uczestniczą w obradach, przygotowaniu dokumentów synodalnych i głosowaniach. Z punktu widzenia prawa kościelnego mają tylko głos doradczy.
Synod ma przyczynić się do wzrostu wiary, aktualizacji prawa kościelnego i programu duszpasterskiego. Podczas spotkań w komisjach i sesji plenarnych mają zostać wypracowane programy i normy prawne, które będą obowiązywały przez kolejne dekady. Refleksje mają zostać zawarte w księdze synodalnej.
Zadaniem Synodów jest m.in. odnowienie i ożywienie życia religijnego, a także znalezienie skutecznych metod działalności apostolskiej. Ostatni Synod Archidiecezji Lubelskiej miał miejsce w 1985 roku.
- 02. 2020 roku o godz. 18.00 w parafii, podczas specjalnego nabożeństwa zostały wręczone nominacje powołujące członków Synodu.
18 kwietnia o godz. 11.00 w Archikatedrze Lubelskiej będzie miało miejsce uroczyste otwarcie głównej fazy III Synodu Archidiecezji Lubelskiej.