Dnia 15. sierpnia, czyli w uroczystość Wniebowzięcia NMP świętowaliśmy nasze parafialne dożynki – święto plonów, chleba i tych, którzy go współtworzą – Pana Boga i rolników. Pięknymi wieńcami dożynkowymi podziękowaliśmy Bogu, Dawcy Życia za mnogość plonów oraz błogosławieństwo w tegorocznych zbiorach i prosiliśmy Matkę Bożą Wniebowziętą o dalszą opiekę.
Starostowie dożynek Mariola Melcher i Jan Firlej złożyli dorodny bochen chleba i kwiaty na ręce Księdza Proboszcza.
Wyplatanie wieńca jest bardzo czasochłonne, wymaga precyzji i dużej pomysłowości. Poszczególne elementy wieńca robione są w wysuszonych ziaren zbóż oraz przyozdabiane wedle uznania kwiatami, ziołami, owocami, warzywami, wstążkami itp. Niektórym z tych elementów przypisuje się dodatkową symbolikę i tak kwiaty symbolizują radość a wstążki powiewające na wietrze swobodę. Ważnym elementem jest zwieńczenie całej formy, najczęściej poprzez umieszczenie na jej szczycie symboli religijnych takich jak: krzyż, hostia, monstrancja. Początkowo pleciono wieńce w kształcie okręgu, z czasem pojawiły się bardziej wyszukane kształty: korony, kielicha czy serca. Powstają też wieńce zawierające symbole chrześcijańskie bądź państwowe zgodnie z przesłaniem Święta Plonów, które łączy w sobie tradycje kościelne i patriotyczne.
Tegoroczne wieńce dożynkowe zostały przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich. KGW z Przybysławic uplotło wieniec w kształcie koguta. Drugi wieniec przygotowany przez KGW z Zagród to odzwierciedlenie figury Matki Bożej Różańcowej w kapliczce. Motyw religijny świadczy o symbiozie wiary i pracy tutejszych mieszkańców.
Nie zabrakło tradycyjnego poświęcenia wiązanek kwiatów i ziół . Po Mszy św. odbyła się uroczysta procesja dziękczynna wokół kościoła parafialnego, w której sławiliśmy Pana Boga i dziękowaliśmy za pomoc w ciężkiej pracy oraz prosiliśmy o opiekę nad ludźmi i plonami ziemi.
Piękna, słoneczna, stricte letnia pogoda sprawiła, że w uroczystościach tego świątecznego dnia, w którym Najświętsza Maryja Panna została wzięta do Nieba uczestniczyło bardzo wielu parafian i gości, których obecność była świadectwem prawdziwej i żywej wiary.
Wyrazem wspólnoty i jedności parafialnej było dzielenie się po Mszy św. chlebem, który przynieśli do ołtarza starostowie.