Adwent 2011

Marana tha

Rozpoczęliśmy Adwent i nowy rok liturgiczny w historii zbawienia. Adwent ma podwójny charakter: przygotowuje nas do Świąt Bożego Narodzenia, podczas których czcimy pierwsze przyjście Chrystusa między ludzi oraz kieruje naszą uwagę na oczekiwanie powtórnego przyjścia Chrystusa przy końcu czasów. Z tych dwóch powodów Adwent ma być dla nas czasem świętego i radosnego oczekiwania. Najpiękniejszym wzorem przeżywania Adwentu jest dla nas Matka Najświętsza i uczestnictwo w Mszach św. Roratnich, które pomigają nam we właściwym przeżywaniu tego okresu. W liturgii adwentu kolejnymi krokami w oczekiwaniu na przyjście Pana są cztery niedziele, których bieg zaznaczamy przez zapalanie kolejnych świec na wieńcu adwentowym. Kościół w tym szczególnym okresie łaski wychodzi nam naprzeciw poprzez rekolekcje adwentowe, które przygotowują nas na odpowiednie przeżycie Świąt Bożego Narodzenia oraz kierują nasze myśli na powtórne przyjście Chrystusa przy końcu czasów. W dniach 9 – 11 grudnia 2011 roku w naszej parafii rekolekcje adwentowe poprowadził ks. Radosław Dąbrowski – student KUL. Na początku swoich rozważań wyjaśnił definicję słowa adwent oraz przypomniał ciekawe znaczenie słowa rekolekcje. Jedni wyprowadzają je od łacińskiego słowa recolere, a jeśli colere oznacza uprawę gleby, to recolere oznacza jej ponowną, powtórną uprawę. W formie zwrotnej zaś se recoligiere oznacza ochłonąć, opamiętać się lub też od re – colligo znaczy ponownie zbierać, przyjmować, odzyskać. Ksiądz rekolekcjonista główną tematykę oparł na trzech pierwszych przykazaniach dekalogu, zwanych też przykazaniami pierwszej tablicy, które odnoszą się bardziej do miłości Boga.